Elections

2009 Election Results

AAA President-Elect (2-year term, followed by a 2-year term as President)

Leith Mulllings

AAA Secretary (3-year term)

Deborah L Martin


AAA Executive Board (3-year term)

Cultural Seat
Florence E Babb

Student Seat
Jason E Miller

Undesignated  Seat #1
Hugh Gusterson

Undesignated Seat #4
Jean J Schensul
Nominations Committee (3-year term)

Practicing/Professional Seat
Francis P McManamon

Minority Seat
Carla Guerron-Montero


Committee on Ethics (3-year term)

Practicing/Professional Seat
Barbara Rose Johston

Undesignated Seat #1
Lara Deeb

Committee on the Status of Women in Anthropology (3-year term)

Practicing Professional Seat
Jennifer R Wies

Undesignated #5
Stacie M King

Committee for Human Rights (3-year term)

Undesignated #2
Ilana Feldman

Undesignated #3
Stephen Loring

Committee on Minority Issues in Anthropology (3-year term)

Undesignated #3
Karen Z Ho

Undesignated #4
Whitney Battle-Baptiste

Committee on Public Policy (3-year term)

Undesignated #3
Elisa J  Sobo

Undesignated #7
Pamela J Puntenney 


Labor Relations Committee NEW

Undesignated Seat #1
(3-year term)
Steve Ferzacca

Undesignated Seat #2 (2-year term)
Carol MacLennan


American Ethnological Society

President-Elect (2-year term)
Sally Engle Merry

Councilor (4-year term)
Samuel Martinez


Anthropology and Environment Section

President-Elect (2-year term)
Glenn David Stone

Senior Board Member (2-year term)
Lisa Cliggett

Junior Board Member (2-year term)
Laura A Ogden

Student Board Member (2-year term)
Dana Elizabeth Powell


Archaeology Division

President-Elect (2-year term)
Rosemary A Joyce

Member-at-Large (2-year term)
Stephen Edward Nash

Program Chair-Elect Chair (2-year term)
Anna S Agbe-Davies


Association for Africanist Anthropology

Secretary (2-year term)
Yolanda Covington-Ward


Association for Feminist Anthropology

President (2-year term)
Jane M Henrici

Treasurer (2-year term)
Sandra Faiman-Silva

Board Member-at-Large Position (2-year term)
Nia Parson
Margot Weiss

Student Representative (2-year term)
R Sophie Statzel


Association for Political and Legal Anthropology

President-Elect (2-year term)
Susan Bibler Coutin

Senior Board Member (2-year term)
Michelle Bigenho

Junior Board Member (2-year term)
Erica Bornstein

Secretary (2-year term)
Madelaine Adelman


Association of Latina and Latino Anthropologists

President-Elect  (1-year term as President-Elect, 2-year term as President)
Miguel Diaz-Barriga

Member at-Large (3-year term)
Michael Montoya
Mariela Nunez-Janes
Guillermina G Nunez

Student Representative Member-at-Large (2-year term)
Maria Elena Cruz


Association of Senior Anthropologists

Secretary (2-year term)
Paul L Doughty

Treasurer (2-year term)
Margo L Smith

ASA Bylaws Amendment-Adopted


Biological Anthropology Section

Member-at-Large (2-year term)
Rachel Caspari


Central States Anthropological Society

Nominations Committee (2-year term)
Alice B Kehoe

Executive Board Member (2-year term)
Azizur R. Molla
Jon Wagner

Second Vice President (4-year term)
Nick Kardulias


Council for Museum Anthropology

President (3-year term)
Alex W Barker

Secretary (3-year term)
Margaret M Bruchac

Board Position 1 (3-year term)
Kathleen M Adams

Board Position 2 (3-year term)
I Morgan Perkins

CMA Bylaws Amendment-Adopted 


Council on Anthropology and Education

President Elect (3-year term: 1-year President-Elect, 1-year President, 1-year Past Presdient)
Katherine Schultz

Member-at-Large (3-year term)
Neriko Musha Doerr 


Culture and Agriculture

President-Elect
(1-year term)
Richard Moore

Secretary-Treasurer (2-year term)
Ryan Thomas Adams

Member-at-Large (2-year term)
Elizabeth Finnis

Student Representative (2-year term)
Nicholas Kawa


Evolutionary Anthropology Society

President-Elect (2-year term)
Frank W. Marlowe

Board Member Position #1 (4-year term)
Monique Borgerhoff Mulder

Board Member Position #2 (4-year term)
Carol R Ember

Student Representative (2-year term)
Adam Howell Boyette


General Anthropology Division

President Elect-(1-year term)
Christopher A Furlow

Member-at-Large (2-year term)
Scott A Lukas

GAD Bylaws Amendment-Adopted

Middle East Section

President (2-year term)
Farha Ghannam

Board Member #1 (3-year term)
Illana Feldman
David McMurray

Board Member #2 Archaeology Seat (2-year term)
Moain Sadeq


National Association for the Practice of Anthropology 

Secretary (2-year term)
Eva Friedlander

Member-at-Large (2-year term)
Cathleen Crain

Member-at-Large (2-year term)
Laura Agnus McNamara
 


National Association of Student Anthropologists

President-Elect (1-year term)
Sekai Maswoswe

Secretary/Treasurer (2-year term)
Melinda Bernardo

Newsletter Editor (2-year term)
Keri A Canada

E-Journal Editor (2-year term)
Sarah Taylor

Graduate Representative-at-Large (2-year term)
Lauren Anaya

Undergraduate Representative-at-Large (2-year term)
Alexander J Orona

Nominations Committee Member (2-year term)
Willa Ying Zhen

Opportunities List Editor (2-year term)
Julia Kirst


Society for Anthropological Sciences

President-Elect (1-year term)
Carol R Ember

Secretary (2-year term)
Peter Collings

Executive Board  (3-year term)
Jeffrey Cohen

Student Representative  (2-year term)
Eric P Kightley


Society for Anthropology in Community Colleges

President (1-year term)
George P Rodgers


 Society for Cultural Anthropology

Executive Board Member #1 (5-year term)
Kath Weston

Executive Board Member #2 (5-year term)
Brian Larkin

Executive Board Member #3 (5-year term)
Cori Hayden


Society for East Asian Anthropology

President-Elect (2-year term)
Aihwa Ong

Councilor #1 (2-year term)
Julia Huang

Councilor #2 (2-year term)
Elise Edwards

Treasurer (2-year term)
Beth E Notar

Student Councilor (2-year term)
Susan McArver


Society for Humanistic Anthropology

Secretary (3-year term)
Vilma Santiago-Irizarry

Executive Board Member (3-year term)
Melisa "Misha" Cahnmann-Taylor
Jonathan S Marion

Student Executive Board Member (2-year term)
Jessica Falcone


Society for Latin American and Caribbean Anthropology

Secretary (3-year term)
Martha W Rees

Councilor (3-year term)
Jane M Henrici

Student Representative (3-year term)
Nicholas Welcome


Society for Linguistic Anthropology

Secretary/Treasurer (2-year term)
Angela Reyes

Member Board at-Large (2-year term)
Jillian R Cavanaugh



Society for Medical Anthropology

Treasurer (3-year term)
Elizabeth Cartwright

Secretary (3-year term)
Jennifer S Hirsch

Executive Board #1 (3-year term)
Holly F Mathews

Executive Board #2 (3-year term)
Robert T Trotter II

Executive Board #3 (3-year term)
P Sean Brotherton


 Society for Psycological Anthropology

President (2-year term)
Claudia Strauss


Society for the Anthropology of Consciousness

Executive Committee Members-at-Large (2-year term)
Evgenia Fotiou
Bethe Hagens

Executive Committee Members at-Large, Student Position (2-year term)
Beth Savage

Executive Committee Members at-Large, Non-Anthropologist Position (2-year term)
Peter N Jones


Society for the Anthropology of Europe

Treasurer (2-year term)
Neringa Klumbyte

Secretary-Elect (1-year term)
Vasiliki P Neofotistos

Program Chair-Elect (1-year term)
Jillian R Cavanaugh

Publications and Special Pojects Committee Chair (2-year term)
Andrea Muehlebach

Executive Board Member-at-Large (2-year term)
Katherine C Donahue


Society for the Anthropology of Food and Nutrition

President-Elect  (1-year term)
Craig Hadley


Society for the Anthropology of North America

Member-at-Large (3-year term)
Arlene Davila

Treasurer (2-year term)
Alexandro Jose Gradilla

Secretary (2-year term)
Eleana Kim


Society for the Anthropology of Religion

Board Member (2-year term)
Marjorie Mandelstam Balzer
Paul Christopher Johnson


Society for the Anthropology of Work

President-Elect (1 year, then 3-year term as President)
Samuel Gerald Collins 

Treasurer (3-year term)
Charles R Menzies

Student Representative #1 (1-year term)
Theresa Preston-Werner

Student Representative #2 (1-year term)
Susanna Donaldson



Society for Urban, National, and Transnational/Global Anthropology

Student Councilor (2-year term)
Fethi Keles

Councilor (3-year term)
Faedah Totah



Society for Visual Anthropology

Board of Directors (four 3-year terms, two 2-year terms)
John Bishop
Craig Campbell
Jenny Treugen Chio
Chythia L Close
Andrea M Heckman
Karen Nakamura


Society of Lesbian and Gay Anthropologists

Co-Chair (2-year term)
Marcia Ochoa


AAA Elections

Nominations & Elections

Online Forms:

Overview of Nomination Process
Letter from Daniel A. Segal, Secretary and Chair, Nominations Committee
Read Now >>

2010 Open Leadership Positions
Sixteen positions are listed for nominations for 2010.
View now >>

Leadership Position Descriptions
Review the descriptions of positions and committees.
View now >>

Nominations Committee
Committee members for 2010.
View now >>