CSAS 2012 Preliminary Program

Central States Anthropological Society 2012 Conference

PRELIMINARY PROGRAM

Paper abstracts (pdf)

THURSDAY, MARCH 22

12:30 – 4:30  Registration [Atrium Lobby]

1:00 – 5:00  Exhibits [Greenville], McLeod Reprint Exchange [Atrium Lobby

1:30 – 3:30  (1-1)  Defining Complexity in Old World Archaeology [Vistula]
Chair: Joshua Cannon (University of Chicago)
1.  Joshua Cannon (University of Chicago), Examination of the Usage of Space in Early Bronze Age Anatolia: A Case Study
2.  D. Claire Burns (College of Wooster), Preservation of the Past: A Comparison of Historical Preservation in India and the United States
3.  Yvette Steggel (University of Michigan—Dearborn), The Archaeological History of Egypt
4.  Renee Hennemann (College of Wooster), The Gift that Keeps on Giving: An Examination of Scenes on Royal and Non-Royal Egyptian Coffins and Tombs

1:30 – 3:30  (1-2)  Confronting Race in America [Presque Isle]
Chair: Julie Hollowell (Indiana University)
1.  Nina Corazzo (Valparaiso University), Slave Collars in Early Colonial Painting
2.  Elise DeCamp (Indiana University), Midwestern Stand-Up and Stereotyping: Contesting, Constricting, and Celebrating Ethno-Racial Identities
3.  Matthew Kerchner (Indiana University), Race, Policy, and the American Summer Camp Movement
4.  Riley Sproul (University of Toledo) and Willie L. McKether (University of Toledo), Student Retention and Graduation: Finding the Culture of Success
5.  Shantel Reynolds (University of Michigan—Dearborn), The Importance of Teaching Race in Academia

1:30 – 3:30  (1-3)  Music and Identity [Orleans]
Chair: James Stanlaw (Illinois State University)
1.  Kyle Jones (Purdue University), Perceptions of the Past, Sentiments of Contemporary Cultural Difference: Hip Hop and Youth Identities in Urban Andean Peru
2.  Audrey Ricke (Indiana University—Bloomington), Dancing a Diasporic Identity: The Role of Aesthetics and the Audience within German Folk Dance in Brazil
3.  Lisa Wilmore (Miami University), Where Girls and Warriors Meet

1:30 – 4:30  (1-4)  Religion and Spirituality in Flux [Eagle Point]
Chair: Claude Jacobs (The University of Michigan—Dearborn)
1.  Reema Bilal (University of Michigan—Dearborn), Shaping God to Keep the Culture Alive
2.  Lucinda Carspecken (Indiana University), Undefining the Self in Alternative Spiritual Identities
3.  Margaret Hayes (Augustana College), The IDEA Project: Interfaith Dialogue Evoking Action – Exploring Pluralism with Youth at Augustana College and in the Quad Cities
4.  George Hristovitch (Purdue University), The Effects of Mysticism-Based Healing and Self-Development Practices on Social Conditioning, Stereotyping, and Prejudice

      (Break)           

5.  Claude Jacobs (The University of Michigan—Dearborn), The World Sabbath as Interfaith Cultural Production in Metropolitan Detroit: Or When the Saints Go Marching in at Temple Israel
6.  Elizabeth Kaple (DePaul University) and Hannah Gunning (DePaul University), Strangers to the Field: Encountering Methodological Challenges Through the Study of DePaul University’s Catholic Community
7.  Jens Kreinath (Wichita State University), Interreligious Pilgrimage Centers as Chronotopes: The Worship of Saint George and the Ritual Transformation of Agency
8.  Robert McKinley (Michigan State University), A Rare Yet Scientifically-Supported Case of the Religious Explanation of a Marriage: Asymmetric Alliance in Southeast Asia

5:00 – 6:30  (1-5)  Film screening, The Natural State of America [Eagle Point]

4:00 – 7:00  (1-6)  CSAS board meeting [Board of Governors]
_______________

__Dinner break           

7:00 – 9:00  (1-7)  Opening Reception [Ballroom 1]

 

FRIDAY, MARCH 23

7:30 – 4:00  Registration [Atrium Lobby]

8:00 – 4:00  Exhibits [Greenville], McLeod Reprints Exchange [Atrium Lobby]

8:00 – 11:00  (2-1)  Prehistoric Archaeology in the New World [Waynesfield]
Chair: J. Heath Anderson (College of Wooster)
1.  David M. Stothers (University of Toledo), Five New Middle Woodland Hopewellian Phases in Northern Ohio
2.  Glenwood Boatman (University of Toledo), The Middle Woodland (100 B.C.- A.D. 500) Hopewellian Esch Phase in North Central Ohio: Heckleman Site Linear Ditches and Competition for Canadian Resources
3.  Anastasia Wallace (College of Wooster), Determining Cultural Affiliation of the Orange Township Earthworks in Highbanks Metropark, Delaware, Ohio: Lithic Analysis
4.  Elise Widmayer (University of Michigan—Dearborn), Prehistoric Habitation of the Great Lakes Region: Environmental Changes and Cultural Adaptations

     (Break)      

5.  Anarrubenia Capellin (College of Wooster), Culture Contact Between the Maya and the Lenca Peoples in the Yojoa Lake Region, Honduras
6.  J. Heath Anderson (College of Wooster), Collapse and Regeneration in the Tula Region
7.  Brian Mrozek, Edward Jakaitis, and Philip Millhouse (University of Illinois), Psychotropic Flora in the Mid-Continental United States: A Shamanistic Lens on Prehistoric Spirituality

8:00 – 10:15  (2-2)  Research on the American Experience [Vistula]
Chair: Chad Huddleston (St. Louis University)
1.  Kara Beer (Centre College), Exploring Qualitative Ethnography: Student Narratives of Study Abroad Experiences
2.  Cameron LeViere (Beloit College), It’s Easy to Smoke Here: An Anthropological Examination of Cigarette Exchange
3.  Katherine Lundell (Augustana College), Staff Communal Identity in American Christian Summer Camps
4.  Khai Krumbhaar (University of Michigan—Dearborn), The Other Side of the Window: An Ethnography of Zoo-Goers in Midwestern America
5.  Chad Huddleston (St. Louis University), Zombie Squad to the Rescue: Recreating Survivalists in America

8:00 - 9:45  (2-3)  Exploring the Cultural Aspects of Business [Presque Isle]
Chair: Pamela Sandstrom (Indiana University-Purdue University at Fort Wayne)
1.  Alexander Beaudin (Wayne State University), A Brand Identity for Anthropology
2.  Gaetano Iaccarino (Augustana College), The Agricultural Imagination: An Analysis of John Deere’s Corporate Narrative
3.  Elizabeth Youngling (University of Illinois—Urbana-Champaign), The Price of Assistance: Distressed Homeowners and the Asymmetric Exigencies of Mortgage Modification
4.  Tara Eaton (Wayne State University), Studying Culture in the Virtual Work Domain

10:30 – 12:15  (2-4)  Tracing the Effects of Development [Presque Isle]
Chair: Alan Sandstrom (Indiana University-Purdue University at Fort Wayne)
1.  Kelsey Davies (Grand Valley State University), The Role of Policy in Sustaining International Development Programs: An Ethno-Scientific Analysis
2.  David Massey (Ohio State University), Expert and Non-Expert Decision Making in a Participatory Game Simulation: A Farming Scenario in Athienou, Cyprus
3.  Markie Miller (University of Toledo), The American Impact on Indigenous Peoples and Landscapes
4.  Wayne A. Babchuk (University of Nebraska-Lincoln), Robert Hitchcock (Kalahari Peoples Fund, Michigan State University), Maria Sapignoli (University of Essex), Anthropology, Development, Human Rights, and the Central Kalahari Game Reserve, Botswana
5.  John Wintheiser (Independent Scholar), Four Ways of Being Maize: How Culture Affects the Nutritional Value of Food

10:30 – 12:15  (2-5)  Interdisciplinary Field School in Paramaribo, Suriname [Vistula]
Organizer and Chair: Aminata Cairo (Southern Illinois University—Edwardsville)
1.  Aminata Cairo (Southern Illinois University—Edwardsville), Designing and Creating a Field School
2.  Tyler Bruner, Catalina Trevino, and Nikolas Schiller (Southern Illinois University—Edwardsville), Javanese Diaspora Identity and Cultural Arts
3.  Jonathan McOwan (Southern Illinois University—Edwardsville), Maroon and Amerindian Institution Building
4.  Ryan Cantrell and Vincia Jones (Southern Illinois University—Edwardsville), HIV AIDS Programming

10:45 – 12:15  (2-6)  Exploring Hegemonic Devices of Politics of Culture in Contemporary Settings [Orleans]
Organizer and Chair: Jeanne Marie Stumpf-Carome (Kent State University—Geauga)
1.  Jennifer Foldesi (Kent State University—Geauga), Sex, Family, and Exploitation: The Mosuo of Southwest China
2.  Matthew Trew and John Garrison (University of Wisconsin—Madison), This Is What Democracy Looks Like: Imagery and Discourse During the 2011 Union Protests in Madison, Wisconsin
3.  Amy Dupper (Kent State University), Matando el Pelo: An Ethnographic Study Exploring Dominican Women’s Perceptions of “Good Hair” and “Bad Hair” Within the Environment of the Beauty Salon in Santiago, Dominican Republic
4.  Jeanne Marie Stumpf-Carome (Kent State University—Geauga), The Unhappy Face of Singapore

10:45 – 12:15  (2-7)  Round-Table: Feminist Activist Ethnography: Methods, Challenges & Possibilities [North Cape]
Organizer and Moderator: Christa Craven (College of Wooster)
______________

Lunch Break           

1:30 – 4:15  (2-8) A Century of Fighting Racism [Waynesfield]
Organizer and Chair: Alice Kehoe (University of Wisconsin—Milwaukee)
1.  Alice B. Kehoe (University of Wisconsin—Milwaukee), Boas, the Nemesis of the Master Race
2.  Jack Glazier (Oberlin College), Boas, Du Bois, and African Americans: Establishing a Usable Past
3.  Andrea Abrams (Centre College), Colored Anthropology: A Consideration of Three Lives
4.  Richard Feinberg (Kent State University), Racial Stereotypes in the US and Southeastern Solomon Islands

         (Break)           

5.  Steven Gardiner (Zayed University), Racist Scientism: Contemporary Challenges to the Boasian Legacy
6.  David Perusek (Kent State University—Ashtabula), Anthropology and Racism: Old Story, New Twists
7.  James W. Dow (Oakland University), The Evolution of Dysfunctional Social Behavior: A Non-Darwinian Gene Model

1:30 – 4:15  (2-9)  Being “Home”: Finding Diversity, Constructions of Community, and Identity within the “Local” [Vistula]
Organizer and Chair: Kelly Branam (St. Cloud State University)
1.  Tara Berger (St. Cloud State University), Cemetery Landscapes: Commemorative Practices Constructing Communities in Burnett and Douglas Counties, Wisconsin
2.  Jane Holmstrom (St. Cloud State University), Friendship in Ruins: Ethnographic Research Among Student Archaeologists
3.  Kristie Roach (St. Cloud State University), Women, Running, and Community: The Social Impact Created by Female Runners in a Central Minnesota Town
4.  Ashley Robeck (St. Cloud State University), Material Culture of Road-riders: How Group Rides Construct Shared Identity and Community Among Bicyclists

         (Break)           

5.  Erin Peterson (St. Cloud State University), Exhaustive Food Movements: Theory Versus Practice
6.  Carly Quintus (St. Cloud State University), Community Gardens: Spaces for Small Scale Social Movement Organization
7.  Kurtis Neu (St. Cloud State University), The Promise Neighborhood: Defining Community in Central Minnesota, an Example of Engaged Student Ethnography.

1:30 – 4:00  (2-10)  Historical Archaeology in the New World [Presque Isle]
Chair: P. Nick Kardulias (College of Wooster)
1.  Emily Butcher (College of Wooster), Sailing on the Edge: A World-Systems Analysis of Pirates and Privateers in the Atlantic and Caribbean in the 17th and 18th Centuries
2.  Christopher Haslam (College of Wooster), Consumerism in the Caribbean: A Study of Consumer Trends within the British Colonial Caribbean
3.  David M. Stothers (University of Toledo), Protohistoric Trade Connections from the St. Lawrence to the Western Lake Erie Basin and Beyond through Established Native Trade and Exchange Networks
4.  Robert Chidester (The Mannik & Smith Group, Inc.), Class, Political Economy, and Material Culture in Baltimore, 1877-1920
5.  Catherine Gullett (College of Wooster), Journey to the New World: An Examination of Jamestown’s Role in the Expansion of the European World-System
6.  Joshua McCormick (Northern Kentucky University), An Ethnohistory of Holley Grove, West Virginia, pertaining to property involved in the Paint Creek Mine War of 1912-1913: A Preliminary Report

1:30 – 4:15  (2-11)  Exploring the Dimensions of Language and Culture [Eagle Point]
Chair: Bill Guinee (Westminster College)
1.  Bill Guinee (Westminster College), Explaining the Punch Lines: Investigating the Ethos of Alcoholics Anonymous Humor
2.  Mihyon Jeon (York University), Overseas Koreans as English Teachers in Rural Korea: Language and Ethnicity in Transnational Space
3.  Sarah Klankey (Kansas State University), Perceived Bias and the Itemization of Humans in Bantu Noun Classes
4.  Chad Huddleston (St. Louis University), Government on Our Side?: Official Language and Power on Banks Peninsula, New Zealand

         (Break)           

5.  Marius Sidau (Wayne State University), A Linguistic Approach to the Authorship of the Book of Mormon
6.  Zhenzhen You (Purdue University), Sociolinguistic Categories Shaping the Work and Lives of Female Sex Workers in China
7.  Margaret Buckner (Missouri State University), “Spirits”, “Witches”, and Other Tricky Translations

3:00 – 4:00  (2-12)  Environment and Culture [North Cape]
Chair: Anna Willow (Ohio State University)
1.  Amber Golembiewski (University of Michigan—Dearborn), The Commoditization of the Great Lakes
2.  Anna Willow (Ohio State University), Re(con)figuring Alliances: Environmental Protection and Indigenous Empowerment in Canada’s Boreal Forest

4:00-5:30  (2-13)  Physical Anthropology [Orleans]
Chair: Jon Wagner (Knox College)
1.  C. Shannon Arney (Wichita State University), Sexual Dimorphism in the Proximal Tibia and its Potential for Sex Estimation
2.  Shelby Holtzman (University of Michigan—Dearborn), Energetics and the Evolution of the Genus Homo
3.  Emily Patton (Kansas State University), Human Dimensions of Primate Conservation: A Political Ecology Approach Based on Fieldwork in Northern Peru
4.  Krista Key Pezley (University of Central Missouri), Evolution vs. Creationism: Evaluation of Missouri’s Secondary Classrooms
5.  Cathy Pyrek (Kent State University), A Survey of Evolutionary Thought



____
___________
Dinner break           

7:00 – 8:00  (2-14)  Distinguished Lecture [Ballroom 1]

Thomas D. Hall (DePauw University), Why Study Frontiers or Borders in an Age of Globalization?

8:00 – 10:00  Reception [Ballroom 1]

 

SATURDAY, MARCH 24

7:30 – 2:00  Registration [Atrium Lobby]

8:00 – 4:00  Exhibits [Greenville], McLeod Reprints Exchange [Atrium Lobby]

8:00 – 11:00  (3-1)  Kinship, Ethnicity, and Cultural Identity [Eagle Point]
Chair: Richard Feinberg (Kent State University)
1.  Isaac Arten (University of Missouri—St. Louis), Networked Kinship: Mapping Proximity, Affinity, and Responsibility to Define the Twenty-First Century Family
2.  Polly Anna Burnette-Egan (University of Dearborn—Michigan), The Catholic Community’s Reaction to the Changing Ethnic Makeup of Hamtramck, MI
3.  Anden Drolet (Augustana College), Tradition through Choice: Food Acquisition Among International Refugees in Midwest America
4.  Mary Durocher (Wayne State University), Creating a Sense of Ethnic Identity: Mexicano Home Altars as Part of the Cultural Landscape of San Antonio, Texas

         (Break)           

5.  Amy Leiker (Wichita State University), American Media and the Formation of Muslim Identity
6.  Diana Steele (Purdue University), Punarunas and Llamativos: Placed Identities of Amazonian Migrant Tour Guides in Cusco, Peru
7.  Chanasai Tiengtrakul (Rockhurst University), Tourism in the Margins: Amphur Fang as a Nexus of Thai Identity
8.  Lewis Bradford (Indiana University), Examining the Place of Africa in the African Diaspora: Toward a Broader Understanding of the Continent

8:00 – 9:45  (3-2)  (De)Constructing Community: Identity Formation on a College Campus [Vistula]
Organizer and Chair: Angela Castañeda (DePauw University)
1.  Sam Holley-Kline (DePauw University), “A Relationship-Driven Place”: Administrators’ Understandings of Community on a Small, Residential College Campus
2.  Emily Miller (DePauw University), Coffee and Community: An Analysis of Town-Gown Relations
3.  Stephanie Kohlman (DePauw University), Catholic on Campus
4.  Caitlin McKinley (DePauw University), The Meaning of a Minority Sorority
5.  Nicholas Flores (DePauw University), The Political Negotiation of Identities: Latinos and LGTQ Campus Communities

8:00 – 9:45  (3-3)  Bioarchaeology: Dealing with Death and Evolutionary Change [Presque Isle]
Chair: Lee McNair (Des Moines Area Community College)
1.  Kyle Ackerman (Wichita State University), Mortuary Variability and Cultural Dynamics on the Southern Plains
2.  Katie Kowicki (College of Wooster), Off with Their Heads: The Use of Human Heads as Trophies in Central and South America
3.  Ivy Davis (Wichita State University), Burn Evidence in the Human Skeletal Remains from an Archaeological Assemblage: Antelope Creek Phase, Texas
4.  Claire Miller (College of Wooster), Hunter-Gather to Industrial Agriculture: Assessment of Human Dental Health

10:00 -12:00  (3-4)  Native Americans in a Changing World [North Cape]
Chair: Sarah Tate (University of Wisconsin—Madison)
1.  Sarah Tate (University of Wisconsin—Madison), Bad Blood: An Examination of the Roles of Federal Recognition and NAGPRA on American Indian Identity
2.  Lindsay Brown (University of Toledo), The Customs and Habits of the Golden Diamond Lodge: An Ethnographic Study
3.  Elizabeth Daniels (Illinois Wesleyan University), Making Indians: Cultural Analysis of a Personal Collection of Hand-Crafted Native American Dolls
4.  Elspeth Geiger (Wayne State University), Native American Women and Sexual Stereotyping in Mid- to Late-Twentieth Century Film

10:00 – 11:30  (3-5)  Cyber-Communication [Orleans]
Chair: James Dow (Oakland University)
1.  Josh Bickford (Wichita State University), Of Indigens and Internet: the Role of the Internet in Addressing Human Rights Violations
2.  Bryan Reynolds (Wichita State University), Art Objects and the Transformational Agency of the Internet
3.  Melony Stambaugh (Northern Kentucky University), You Said What?: Public Interactions on Facebook for Adult and Student Users

10:00 – 12:00  (3-6)  Professional Development Panel: Innovative Methods for Teaching & Engaging Students in Anthropology [Waynesfield]
Organizer and Chair: Audrey Ricke (Indiana University)
1.  Jennifer Santos Esperanza (Beloit College), The Anthropologist As Consultant: Teaching With Problem-Based Modules
2.  Chad Huddleston (St. Louis University), Fitting It All In: teaching Anthropology or Training Anthropologists
3.  Kelly Branam (St. Cloud State University), Increasing Undergraduate Learning Experience through Early Involvement in Ethnographic Research
4.  Janet S. Dunn (University of Michigan—Dearborn), Challenges and Opportunities in the Teaching of Scholarship to Undergraduate Anthropology Students
_________

12:15 – 1:15  CSAS business lunch (tickets purchased in advance) [Ballroom 1]
________

1:30 – 3:45  (3-7)  Issues of Work and Labor in Toledo and Ohio: Change and Respectability [Eagle Point]
Organizer and Chair: Willie L. McKether (University of Toledo)
1.  Lea S. McChesney (University of Toledo), Ground Zero in the Great Recession: Job Loss and Fragile Sociality in the Heartland
2.  Amanda Walsh (University of Toledo), Inside a Toledo ‘Breastaurant’: An Ethnography of Sexualized Labor
3.  Willie McKether, Keri Kovacsiss, Elizabeth Briody (University of Toledo), Regional Sustainability and Green Industries: An Ethnographic and Social-Network Approach
4.  Jason Trifiletti, Anthony Ortega-Link, and Morrison Wilson (University of Toledo), The View from Our Eyes: Collective Views About Collective Bargaining
5.  Barbara Thomas Coventry and Jerry Van Hoy (University of Toledo), Ohio Union Locals and the Fight to Repel State Bill 5

1:30 – 4:30  (3-8)  On Curiosity [Waynesfield]  
Organizer and Chair: Myrdene Anderson (Purdue University)
1.  Aleksandra Kasztalska (Purdue University), I Can Has Culture?
2.  Myrdene Anderson (Purdue University) and Devika Chawla (Ohio University), Encountering Ethnography
3.  Lillian R. Ashmore (Purdue University) and Jamie Kruis (Independent Scholar), Unstructured Curiosity May Back Into Pathology
4.  Frances Liau (Independent Scholar) and Myrdene Anderson (Purdue University), Surprise, Suspense, Novelty, Boredom

         (Break)           

5.  Cindy Malcolm (University of Wisconsin—Stevens Point), Connections Between Curiosity and Beauty
6.  Phyllis Passariello (Centre College), Gifted Misfits: To Do or Not To Do, That Is the Answer
7.  Donna E. West (SUNY—Cortland), The Non-Static Nature of “Static” Memory
8.  Nataliya Semchynska-Uhl (Purdue University), The Curious Case of Time and Space

1:30 – 4:00  (3-9)  Community-Based Research: Insights, Challenges, and Possibilities [Presque Isle]
Organizer and Chair: Julie Hollowell (Indiana University)
1.  Howard Rosing (Stearns Center, DePaul University), Community-based Research and Community Food Systems Development in Chicago
2.  Julie Hollowell (Indiana University), Building Capacity for Community-Based Research in the University: Lessons from IPinCH
3.  William Wedenoja (Missouri State University), An Academic Partnership with a Jamaican Community: The First Twelve Years of “The Bluefields Project”
4.  Heather Howard-Bobiwash (Michigan State University), Community-Based and Community-Engaged Knowledge Production: An Evolution of Relationships
5.  Sonya Atalay (Indiana University), Participatory Planning, Core Tribal Values, and Knowledge Mobilization in Community-Based Research

1:30 – 2:45  (3-10)  Gender Issues [North Cape]
Chair: MaryCarol Hopkins (Northern Kentucky University)
1.  April Callis (Purdue University), Between Gay and Straight: An Exploration of the Sexual Borderlands
2.  Selene Carey (Miami University), Lessons from Drag: Reexamining Dominant Ideas about LGBTQ Identity
3.  Daniel Brunk (Loyola University of Chicago), Perception Defines Reality

1:30 – 3:45  (3-11)  Medical Anthropology [Vistula]
Chair: Azizur Molla (Grand Valley State University)
1.  Sweta Basnet (Grand Valley State University), Sustainable Healthcare Service for the Homeless Population Living in US Downtown Areas
2.  Angela Castañeda (DePauw University) and Julie Searcy (Indiana University), Mothering the Mother: Negotiating Professionalism and Spirit Among Birth Doulas
3.  Azizur Molla (Grand Valley State University), Health Disparities and the Role of Government in the Developing Countries: An Ethnographic Study
4.  Theodore Randall (Indiana University—South Bend), Malaria and Pregnancy Associated Health-Seeking Behavior Among the Lelna of Northwestern Nigeria
5.  William Silcott (Wichita State University), “The Way is Unimpeded Harmony:” A Structuralist Perspective on Modern Traditional Chinese Medicine